Tarcza do cięcia metali

Jednym z niezbędnych narzędzi, zarówno dla zapalonego majsterkowicza, jak również ekipy budowlanej, jest szlifierka, czy kątówka, która pozwala na cięcie metalu. Jest to materiał bardzo popularny, o wszechstronnym zastosowaniu. Z powodzeniem używany jest przy okazji wznoszenia obiektów architektonicznych, ale również w stolarstwie, jako element techniczny instalacji sanitarnych, branży motoryzacyjnej oraz wielu innych.

Wysokiej jakości tarcze do metalu

Z uwagi, iż element ten pracuje w warunkach trudnych, a jednocześnie używany jest do przecinania lub szlifowania części stalowych, istotna jest jego wytrzymałość. Dlatego tarcze do metali podlegają konkretnym standardom, które określają ich tempo zużycia, twardość, czy poziom nagrzania. Dzięki przestrzeganiu wymogów do co jakości produktu, jego producenci dostarczają na rynek elementy wysokiej klasy. Tarcze do szlifowania metalu wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki elementów stalowych, bardzo rzadko do ich bezpośredniego przycinania. Dlatego niezbędne są między innymi w branży motoryzacyjnej. Ważne jest, aby podczas zakupu elektronarzędzia, którym jest kątówka, umożliwiająca szlifowanie stali, sprawdzić, czy dopuszczalne jest jej wykorzystanie, jako narzędzia tnącego. Pod tym kątem należy dokonać również odpowiedniego wyboru tarczy. Tarcze do metalu można podzielić właśnie na szlifujące oraz tnące. 

W jaki sposób dobrać tarczę do metalu?

Tego typu elementy oferuje sklep z narzędziami. Dlatego jeśli zachodzi potrzeba zakupienia tarczy do cięcia lub szlifowania, warto odwiedzić to miejsce. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż nawet jeśli dana kątówka posiada opcję szlifowania i cięcia, nie istnieją tarcze uniwersalne. Te do szlifowania nie mogą być wykorzystywane także do cięcia i odwrotnie. Do cięcia świetnie nadają się tarcze wykonane za pośrednictwem lutowania próżniowego. Duże elementy diamentów, w nich umieszczone, doskonale sprawdzają się jako element tnący stali. Podobnie w przypadku tarcz szlifujących, także zastosowane zostały elementy diamentów, jednak ułożone w innej płaszczyźnie. Bardzo istotny jest także rozmiar tarczy. Zbyt duża tarcza, zamontowana do szlifierki, może stwarzać zagrożenie dla operatora narzędzia lub całkowicie uniemożliwiać jego wykorzystanie. Wynika to z faktu, iż w celach bezpieczeństwa, różnego typu narzędzia warsztatowe, posiadają osłonki. W wielu przypadkach producent narzędzi jasno określa, jakich wymiarów tarcze będą pasować do danej kątówki. Należy bezwzględnie stosować się do tego typu zaleceń.